Profesora Vladimíra Groha bude připomínat pamětní deska na fakultní fasádě

Slavnostně odhalena byla ve spolupráci s městskou částí Brno-střed symbolicky přesně 80 let poté, co byl v Kounicových kolejích popraven za účast na protifaštickém odboji.

7. 10. 2021 Fotogalerie

Foto: Marek Augustin

Ve čtvrtek 30. září 2021, symbolicky přesně 80 let poté, co byl Vladimír Groh, profesor starověkých dějin na Masarykově universitě a čelní představitel brněnského Sokola, popraven nacisty v Kounicových kolejí za svou účast na protifašistickém odboji, byla na fasádě Filozofické fakulty MU odhalena bronzová pamětní deska na počest této mimořádné osobnosti. Konkrétně se nachází na budově C na nároží ulic Arna Nováka a Grohovy, která nese jeho jméno a kde také Vladimír Groh se svou rodinou bydlel.

Pietní akt zahájilo hudební vystoupení mužského pěveckého sboru Láska opravdivá písní Hej, Slovane. Přítomné následně přivítali zástupci nejen Masarykovy univerzity, konkrétně děkan Milan Pol a rektor Martin Bareš, ale také starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl a radní Marie Jílková, z jejíž iniciativy byla deska pořízena a městská část se posléze významně podílela na její realizaci. Vladimíra Groha jako historika starověkých dějin připomněla jeho nástupnice doc. Jarmila Bednaříková z Ústavu klasických studií FF MU. O jeho přínosu pro činnost brněnské sokolské obce a zejména protifaštistického odboje posléze promluvil místostarosta Sokola Brno Michal Doležal. O čestnou sokolskou stráž se po celou dobu pietního aktu postarala předsedkyně Konfederace politických vězňů České republiky Milena Blatná.

Po skončení vzpomínkové části desku slavnostně odhalili děkan Milan Pol a starosta Vojtěch Mencl a položili k ní také květiny. Shromáždění zakončil opět pěvecký sbor. Účastníci akce se poté přesunuli k neformálnímu setkání do prostor nové kavárny v budově filozofické fakulty a později program volně navázal vzpomínkovou bohoslužbou v kostele Svaté Rodiny na Grohově.

K pamětní desce Vladimíra Groha přibude během podzimu ještě jedna, která bude symetricky na protilehlé straně budovy připomínat další významnou osobnost dějin fakulty i univerzity, po níž je rovněž pojmenována příslušná ulice, a sice profesora české literatury Arna Nováka. Na její odhalení vás srdečně zveme v pondělí 15. listopadu 2021.

Vybrané mediální ohlasy

Prof. PhDr. Vladimír Groh působil jako profesor starověkých dějin na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, byl také činný v brněnské sokolské obci a v rámci organizace Obrana národa se aktivně zapojil do protifašistického odboje. Za to byl také 30. září 1941 popraven v Kounicových kolejích.

Chcete vědět víc?

Fotografie z akce

1921–2021
Sto let od zahájení výuky. Slavíme!

Zjistěte více