Uplynulo 100 let od narození Josefa Švancary

Uznávaný odborník v oblasti kognitivní, vývojové a experimentální psychologie působil na Psychologickém ústavu FF MU.

21. 3. 2024 Dalibor Vobořil Události

Foto: Dalibor Vobořil

Svá vysokoškolská studia psychologie ukončil v roce 1948. Od roku 1968 byl profesně svázán s Psychologickým ústavem FF MU. V té době již vedl samostatné psychologické oddělení ve Výzkumném ústavu pediatrickém a měl poloviční úvazek v Psychologické laboratoři ČSAV v Brně, kde koordinoval longitudinální výzkum. Předtím pracoval v Sociodiagnostickém ústavu nebo v brněnské fakultní dětské nemocnici.

Svůj odborný zájem věnoval rozsáhlému výzkumu dvojčat, podílel se na rozvoji přístrojové diagnostiky a na vývoji nových psychodiagnostických metod. Kromě vývojové a obecné psychologie se zabýval i metodologií nebo dějinami psychologie. Publikoval stovky časopiseckých článků, příspěvků v domácích a zahraničních sbornících a vypracoval několik učebních textů. Spolupracoval rovněž na překladech odborných publikací a na úpravách psychologických testů. V roce 1965–1966 působil na Université de Montréal, v roce 1984 pak jako hostující profesor na Univerzitě v Bernu.

Fotogalerie ze vzpomínkového setkání

(*2. dubna 1924 †11. ledna 2020)

Prof. PhDr. Josef Švancara, CSc., byl uznávaný odborník v oblasti kognitivní, vývojové a experimentální psychologie. Je autorem řady vědeckých publikací – publikoval stovky časopiseckých příspěvků, spolupracoval také na překladech odborných publikací a na úpravách psychologických testů.